Adwokat czy radca prawny? Czy wiesz czyjej pomocy potrzebujesz?

Prawo jest obszarem, który często budzi niepokój i niejasności wśród ludzi. Kiedy napotykamy problemy prawne, często nie wiemy, do kogo się zwrócić o pomoc i jakie kroki podjąć, aby chronić swoje interesy. Wówczas często też pojawiaj się pytanie: adwokat czy radca prawny?

W poniższym wpisie postaram się odpowiedzieć na powyższe pytanie i pomóc Ci wybrać właściwego specjalistę, który wesprze Cię w trudnych sytuacjach. Przyjrzymy się funkcjom adwokata i radcy prawnego oraz sytuacjom, w których warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika. Postaram się też wskazać, na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty, który pomoże Ci w skutecznym rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Adwokat i radca prawny to zawody prawnicze, które mają za zadanie świadczyć usługi i pomoc prawną. Oba zawody wymagają wykształcenia prawniczego oraz odbycia aplikacji (adwokackiej w przypadku adwokata oraz lub radcowskiej w przypadku radcy prawnego) zakończonej egzaminem państwowym. Przedstawicie obu zawodów mogą co do zasady reprezentować Klientów w postępowaniach sądowych oraz przed organami ścigania czy administracji. Pomimo to pomiędzy każdym z zawodów nadal istnieją istotne różnice.

Najważniejszą różnicą pomiędzy adwokatem a radcą prawym jest to, że adwokat swoja praktykę zawodową musi wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie może pozostawać w stosunku pracy. Zasada ta zapewniać ma niezależność adwokata podczas świadczonej Klientom pomocy. Będąc radcą prawnym zawód można wykonywać zarówno prowadząc własną kancelarię jak i będąc zatrudnionym przez określonego pracodawcę co wiąże się z podległością służbową.

Istotna z punktu widzenia potencjalnych Klientów może być także różnica w systemie kształcenia adwokata i radcy prawnego. Jakkolwiek przedstawiciele obu zawodów odbywają aplikację to jednak kształtuje się ona w inny sposób w obu zawodach. O ile aplikanci adwokaccy odbywają obligatoryjny staż w kancelarii, gdzie mają częsty kontakt ze sprawami sądowymi, o tyle aplikanci radcowscy nie mają takiego obowiązku. Dodatkowo w przypadku przygotowania do każdego z zawodów kładzie się nacisk na nieco inne obszary prawa.

Właśnie z tego powodu adwokaci często są specjalistami w takich dziedzinach jak prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo gospodarcze czy prawo karne tj. obszarach, które wiążą się z częstym udziałem w sporach sądowych. Nie oznacza to oczywiście, że adwokat nie może zajmować się innymi sprawami jak np. sprawy pracownicze, sprawy podatkowe czy sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

W przypadku zawodu radcy prawnego znacznie częściej znajdziemy specjalistów z takich dziedzin prawa jak prawo pracy, podatki czy prawo administracyjne, choć oczywiście wśród przedstawicieli tego zawodu – zwłaszcza działających w ramach własnych kancelarii – znajdziemy tez specjalistów w innych obszarach prawa w tym prawa rodzinnego czy prawa cywilnego.

Ostatnią z różnic, które mogą być istotne dla osób poszukujących pomocy prawnej są odmienne regulacje w zakresie tajemnicy zawodowej oraz zasad etyki, które w przypadku zawodu adwokata są bardzie restrykcyjne.

W pozostałym zakresie oba zawody są bardzo zbliżone, podobnie jak i zakres ich uprawnień.

Jak w takim razie zdecydować?

W pierwszej kolejności sugeruję zrezygnować ze specjalistów od wszystkiego. Jeśli ktoś twierdzi, że zna się na wszystkim, to radziłbym daleko posuniętą ostrożność. W końcu zgodnie z powiedzeniem jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

Przede wszystkim należy szukać specjalisty w danej dziedzinie prawa z odpowiednim doświadczeniem. Jeśli potrzebujesz pomocy w postępowaniu sądowym postaraj się wybrać osobę, która w takich procesach często uczestniczy i ma wiedzę nie tylko teoretyczną ale i praktyczną. Podobnie w sytuacji, gdy potrzebujesz wsparcia przed organami ścigania bądź w postępowaniu administracyjnym czy podatkowym. Każde postępowanie ma bowiem swoją specyfikę i niuanse, które na pierwszy rzut oka są niedostrzegalne. Wiedzy w tym zakresie nie da się nauczyć tylko poprzez analizę przepisów, a to właśnie te niuanse mogą decydować czy sprawa rozstrzygnie się po Twojej myśli. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć ale czy chcesz aby Twój pełnomocnik uczył się na Twojej sprawie?

Przed ostateczną decyzją nie zaszkodzi też poszukać opinii o danym prawniku oraz informacji jakie sprawy głównie prowadzi (w obecnych czasach nie powinno to być zbyt trudne).

Reasumując. Dokonując wyboru prawnika nie kieruj się pytaniem adwokat czy radca prawny. Skup się na znalezieniu osoby z odpowiednim doświadczeniem i renomą.

Pozdrawiam

adw. Łukasz Pokropiński

© 2022 Kancelaria Adwokacka Olsztyn Ostróda - Adwokat Łukasz Pokropiński. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat