Odszkodowanie za szkody komunikacyjne
Kolizje i wypadki drogowe czy nam się to podoba czy nie, są niestety stałym elementem ruchu drogowego. Z uwagi na związane z ruchem pojazdu zagrożenia, każdy samochód oraz motocykl musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zostało ono stworzone w tym celu, aby każda osoba poszkodowana zdarzeniem drogowym z udziałem takiego pojazdu mogła uzyskać stosowne odszkodowanie bądź zadośćuczynienie. Niezależnie zatem czy uszkodzony został Twój pojazd, czy doznałeś obrażeń ciała, czy w wyniku kolizji zostało zniszczone inne mienie, lub śmierć poniosła osoba dla Ciebie najbliższa, wówczas zakład ubezpieczeń w którym pojazd był ubezpieczony ma obowiązek wypłacić z tego powodu stosowne świadczenie pieniężne.
Odszkodowanie za uszkodzony pojazd
Najczęstszym i niemal nieuniknionym skutkiem kolizji bądź wypadku jest uszkodzenie pojazdu. W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń, który udzielał ochrony sprawcy zdarzenia, zobowiązany jest naprawić szkodę jakiej doznał poszkodowany. Odszkodowanie powinno odpowiadać kwocie potrzebnej do naprawienia pojazdu (tzw. szkoda częściowa), a jeśli koszt takiej naprawy przekraczałby wartość pojazdu sprzed szkody, wówczas odszkodowanie winno dawać poszkodowanemu możliwość zakupu podobnego pojazdu w podobnym standardzie (tzw. szkoda całkowita). Niezależnie od odszkodowania związanego stricte z uszkodzonym pojazdem, zakład ubezpieczeń powinien tez zwrócić koszty ewentualnego holowania pojazdu czy wynajmu samochodu zastępczego.
Zadośćuczynienie i odszkodowane za szkodę na osobie
Osoba, która w wyniku wypadku doznała obrażeń ciała, uprawniona jest do uzyskania zadośćuczynienia, które ma rekompensować krzywdę czyli niematerialny aspekt szkody, jak np. ból i cierpienie. Kryteria, które mają wpływ na wysokość zadośćuczynienia są bardzo obszerne jednak te najbardziej istotne, to związany z wypadkiem uszczerbek na zdrowiu, długotrwałość leczenia, wiek osoby poszkodowanej, nieodwracalność następstw wypadku, itp. Co istotne w orzecznictwie Sądów przyjmuje się, że ewentualne zadośćuczynienie nie może mieć jedynie charakteru symbolicznego a tym samym nie może ograniczać się do zapłaty kwot nie mających realnego znaczenia ekonomicznego.
W przypadku szkód osobowych, nierzadko poszkodowany oprócz zadośćuczynienia będzie miał także prawo do odszkodowania. Ewentualne koszty leczenia, rehabilitacji czy utracone wskutek wypadku dochody stanowią bowiem element szkody majątkowej. Tym samym zakład ubezpieczeń zobowiązany jest także do naprawy uszczerbku powstałego z tego tytułu.
Jeżeli skutki wypadku są tak poważne, że osoba poszkodowana utraciła możliwości zarobkowe (lub też zostały one ograniczone) albo zwiększyły się jej potrzeby (np. konieczność stałej rehabilitacji, opieki osób trzecich) niezależnie od roszczeń wyżej wskazanych może się ona także ubiegać o przyznanie renty.
Zadośćuczynienie za śmierć osoby najbliższej.
Jeżeli spotkało nas to nieszczęście, że w wyniku wypadku komunikacyjnego zginęła osoba nam najbliższa, wówczas również przysługują nam w stosunku do zakładu ubezpieczeń określone roszczenia. Najbardziej oczywistym jest zadośćuczynienie. Uprawnionym do jego otrzymania są nie tylko, dzieci, małżonek czy rodzice zmarłego ale w określonych sytuacjach także dalsi członkowie rodziny tacy jak rodzeństwo czy wnuki.
Niezależnie od zadośćuczynienia, osoby których sytuacja życiowa wskutek śmierci osoby najbliższej uległa znacznemu pogorszeniu, mogą ubiegać się o zapłatę jednorazowego odszkodowania.
Ci zaś z najbliższych, wobec których zmarły miał obowiązek alimentacyjny lub którym dobrowolnie dostarczał środków otrzymania mogą ubiegać się o rentę.
Jak uzyskać należne odszkodowanie bądź zadośćuczynienie?
Zakład ubezpieczeń zobowiązany do zapłaty odszkodowania bądź zadośćuczynienia nie będzie szukał osób uprawnionych do świadczenia. Chcąc zatem uzyskać odszkodowanie należy samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika zgłosić szkodę do właściwego ubezpieczyciela.
Praktyka wskazuje, że zakładu ubezpieczeń podejmują wiele działań aby ograniczyć swoją odpowiedzialność, nierzadko w sposób wręcz bezprawny.
Z uwagi na powyższe należy wykazać się wzmożoną czujnością już na etapie postępowania likwidacyjnego. Po jego zakończeniu zakład ubezpieczeń jest bowiem zobowiązany do wydania decyzji na podstawie której przyznaje odszkodowanie i zadośćuczynienie bądź odmawia zapłaty.
Pamiętać należy, iż wydanie decyzji przez zakład ubezpieczeń nie zamyka poszkodowanemu drogi do uzyskania należnych kwot. Jeśli bowiem otrzymaliśmy świadczenie, które jest zaniżone lub w ogóle odmówiono nam wypłaty, sprawę należy skierować na drogę sądową, które w przeważającej większości wypadków kończą się rozstrzygnięciami korzystnymi dla osób poszkodowanych.
Pomoc adwokata przy ubezpieczeniach komunikacyjnych
Jak już wskazano powyższej, pomysłowość zakładów ubezpieczeń, aby obniżyć wysokość świadczenia lub w ogóle odmówić jego wypłaty, jest niemal nieograniczona. Już tylko z tego względu warto zatem skonsultować się z prawnikiem. Uzyskana pomoc pozwoli rozwiać wątpliwości jakie świadczenia można uzyskać od ubezpieczyciela oraz jakie czynności należy podjąć. Inicjując postępowanie o zapłatę odszkodowania czy też zadośćuczynienia niestety można też z góry założyć, że aby uzyskać należne świadczenie trzeba będzie się zdecydować na sprawę sądową. Zakład ubezpieczeń dobrowolnie wypłaca bowiem najczęściej kwoty, które są dalekie od tych jakie powinny zostać wypłacone. Wchodząc w spór z zakładem ubezpieczeń należy mieć także świadomość, że firmy te korzystają ze wsparcia sztabu prawników zatrudnionych w samych zakładach ubezpieczeń a także zewnętrznych kancelariach. Nie oznacz to oczywiście, że poszkodowany nie ma w takim sporze szans, pod warunkiem, że również korzysta z adwokata bądź innego prawnika, który specjalizuje się w sprawach o uzyskanie odszkodowania.
Odszkodowania komunikacyjne – najczęstsze pytania
-
Ile czasu ma zakład ubezpieczeń na wypłatę odszkodowania?
Co do zasady zakład ubezpieczeń powinien w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody wydać decyzję o przyznaniu bądź odmowie wypłaty odszkodowania. Jeżeli w tym czasie z przyczyn obiektywnych nie jest możliwe ustalenie zasadności zgłoszonych przez poszkodowanego roszczeń, termin wydania decyzji może być wydłużony do 90 dni.
-
Czy zakład ubezpieczeń może uzależnić wypłatę odszkodowania za uszkodzony pojazd od przedstawienia faktur za jego naprawę?
Wskazane działania zakładów ubezpieczeń są bezprawne. W przypadku dochodzenia odszkodowania z polisy OC sprawy, zakład ubezpieczeń nie może uzależniać wypłaty odszkodowania dla poszkodowanego od przedstawienia faktur bądź rachunków za naprawę. Nie jest to też podstawa do obniżenia wysokości odszkodowania.
-
Jaki sąd jest właściwy w sprawach o zapłatę odszkodowania od zakładu ubezpieczeń?
Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może wybrać jeden z kilku sądów, który zajmie się sprawą. Może to być: sąd w którego okręgu zamieszkuje poszkodowany, sąd w którego okręgu siedzibę ma zakład ubezpieczeń, sąd w którego okręgu doszło do wypadku.
-
Ile kosztuje spawa sądowa o zapłatę odszkodowania?
Złożenie do sądu pozwu w sprawie o zapłatę odszkodowania podlega opłacie w wysokości 5% kwoty, której się domagamy (w sprawach o zapłatę odszkodowania niższego niż 20.000 zł opłata będzie wyliczana w nieco odmienny sposób, ale finalnie także wynosi około 5% roszczenia). Praktycznie w każdej sprawie tego rodzaju dopuszczany jest też dowód z opinii biegłego (np. dla wyceny kosztów naprawy pojazdu, rozmiaru uszczerbku na zdrowiu itp.), którego koszt oscyluje w granicach 1.000 zł. Wynagrodzenie adwokata w sprawie o odszkodowanie każdorazowo ustalane jest indywidulanie z Klientem.
Pamiętać należ, iż w przypadku wygranej zakład ubezpieczeń zobowiązany jest zwrócić poszkodowanemu także te koszty.