Adwokat alimenty Olsztyn | Alimenty Olsztyn, Ostróda

Pomoc prawna w sprawach dotyczących alimentów (zasądzenie alimentów, podwyższenie, obniżenie, uchylenie obowiązku alimentacyjnego).

Kupka pieniędzy leżące na stole - prawo rodzinne

ALIMENTY

Alimenty, to najprościej rzecz ujmując świadczenie, które ma dostarczyć osobie uprawnionej, najczęściej członkowi rodziny, środków utrzymania. Z uwagi na powyższe, sprawy o alimenty są jednym z rodzajów spraw najczęściej rozpoznawanych przez Sądy Rodzinne. Trend ten wydaje się być niezmienny od wielu lat. Zapewne z tego powodu, kiedy próbujemy uzyskać informacje na temat alimentów łatwo spotkać osoby wśród znajomych, członków rodziny czy na forach internetowych, które mają w tym zakresie wiele do powiedzenia.

Niestety jakość tak uzyskanych porad jest często bardzo niskiej jakości. Wynika to z faktu, że w społeczeństwie funkcjonuje wile mitów na temat alimentów, które wprowadzają w błąd. Korzystając z takich porad bardziej można sobie zaszkodzić niż pomóc.

Sprawy o alimenty choć pozornie mogą nie wydawać się skomplikowane, w praktyce niejednokrotnie sprawiają wiele trudności osobom bez odpowiedniego przygotowania bądź wsparcia prawnika. W toku sporu pamiętać należy bowiem nie tylko aby prawidłowo sformułować czego się domagamy, ale także aby nasze stanowisko w sposób właściwy uargumentować przedstawiając stosowne dowody w odpowiednim czasie. Błędy w tym zakresie mogą być bardzo kosztowne i skutkować przegraniem sprawy.

Nie są to zaś jedyne trudności z jakimi przyjdzie się mierzyć uczestnikowi sprawy o alimenty. Przed skierowaniem sprawy o alimenty do Sądu trzeba będzie ustalić m.in., w jaki sposób roszczenie alimentacyjne ma być realizowane, jakie są usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej do alimentów, jakie są możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentacji, do kiedy istnieje obowiązek alimentacyjny i czy jest ograniczony w czasie, a przede wszystkim kto jest zobowiązany do zapłaty alimentów?

Odpowiedzi na te pytania wcale nie muszą być oczywiste zwłaszcza, gdy jesteśmy emocjonalnie zaangażowani w spór, co utrudnia podejmowanie racjonalnych i przemyślanych decyzji. Nawet jednak jeśli jesteśmy w stanie zachować spokój i opanowanie nie gwarantuje to, że wykorzystamy wszystkie możliwości jakimi dysponujemy. W końcu, ile osób bez prawniczego przygotowania wie jakie dowody będą przekonujące dla Sądu, jakie dowody są dopuszczalne, czy choćby jak ewentualnych dowodów poszukiwać?

Korzystając z pomocy naszej kancelarii mają Państwo pewność, że nic co jest istotne dla rozstrzygnięcia nie zostanie pominięte. Pozwoli to uzyskać zarówno korzystniejszy wyrok jak również zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów i emocji, które już z racji uczestniczenia w sporze sądowym udzielają się osobom zainteresowanym.

W jaki sposób pomagamy prowadzić sprawy o alimenty?

W pierwszej kolejności rozpoczynamy od analizy problemu oraz ustalamy jak najkorzystniej go rozwiązać. W tym celu informujemy o istniejących możliwościach oraz sposobach postępowania, w szczególności możliwości ustalenia alimentów na drodze pozasądowej. Wskazujemy jakie dokumenty należy zebrać do sprawy, albowiem często jest to kluczowe w kontekście przyszłego wyroku. Pomagamy ustalić jacy świadkowie mogą być pomocni oraz do jakich instytucji warto zwrócić się o udzielenie określonych informacji. Uczestniczymy wraz z Klientami w rozprawach, dzięki czemu możemy zastąpić Klientów podczas przesłuchań w zadawaniu pytań a także zadawać pytania dla nich samych, gdy pod wpływem stresu zapomną wskazać istotnych okoliczności. W ostateczności przygotowujemy środki odwoławcze od niekorzystnych rozstrzygnięć.

Alimenty - najczęściej zadawane pytania?

Więcej informacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapoznaj się ze darmowymi artykułami na blogu lub skorzystaj z usług kancelarii.

ul. Jana III Sobieskiego 3c/9 (I piętro)
14-100 Ostróda

ul. Linki 3/4 pok. 311 (III piętro)
10-545 Olsztyn

© 2022 Kancelaria Adwokacka Olsztyn Ostróda - Adwokat Łukasz Pokropiński. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat